• ر.وانشناس خوب در کرج
  • بهترین روانشناس در کرج
  • روانشناس خوب کرج
  • روانشناس خوب کرج

روانشناس خوب در کرج

دکتر زهرا جیریایی شراهی


فارغ التحصیل روانشناسی بالینی


از دانشگاه علوم تحقیقات تهران


روان درمانگر بالینی و متخصص 

مشاوره پیش از ازدواج همراه با تست های شخصیت
بررسی و درمان خیانت زناشویی
درمان تخصصی وسواس – افسردگی – اضطراب
سکس تراپی
تشخیص ودرمان مشکلات رفتاری کودک

مسئولیتها
مدیرو موسس ودرمانگر مرکز روان روشن در کرج
مسئول فنی و درمانگرمرکزروانشناسی سعادت آباد

یهترین روانشناس در کرج

بهترین روانشناس در کرج

بهترین روانشناس در کرج دکتر زهرا جیریایی شراهی  روان درمانگر بالینی و متخصص CBT مشاوره پیش از ازدواج همراه با تست های شخصیتی.

مشاوره ازدواج-زوج درمانی-خانواده-کودک-مشاوره فردی .... 

تلفن تماس : ۰۹۳۷۱۵۴۲۵۰۷

            ۳۴۴۷۴۶۰۷(۰۲۶)

آدرس : کرج - چهارراه طالقانی - بعد از داروخانه چلنگر- ساختمان ۳۷۸ – طبقه فوقانی – مرکز مشاوره  روان روشن

-------------------------------------------------------------------------

ویژگی های روانشناس خوب 

راز نگهدار و امین است:
از مهمترین عواملی که در موفقیت جلسات مشاوره نقش دارد راز نگهداری روانشناس و مشاور است. که به معنای پنهان نگه داشتن مطالب مطرح شده در جلسه مشاوره از دیگران، توسط روانشناس است. مُراجع تا زمانی که چنین اعتمادی برای نگه داشتن راز خود نزد روانشناس نداشته باشد از بحث عمیق درباره مشکل خودداری می‌کند.

روانشناس بالینی در کرج

در این قسمت ویژگی های یک روانشناس خوب را جهت استفاده خوانندگان و کاربران محترم سایت روان روشن قرار داده ایم.

روانشناس با تجربه می دانند که دستیابی به موفقیت طولانی مدت می تواند طول بکشد. مشتری کسی است که واقعاً فرایند را پیش می برد ، روانشناس به عنوان یک راهنما عمل می کند ، به مشتری کمک می کند تا در هر مسئله چالشی که ممکن است در زندگی خود با آنها سر و کار داشته باشد حرکت کند. به همین ترتیب ، دانشجویان روانشناسی باید اهمیت صبر و استقامت را درک کنند . ترک عادت های قدیمی دشوار است و در بسیاری از موارد ، مشکلات مشتری نتیجه افکار آسیب رسان و الگوهای رفتاری است که برای سالهای زیادی وجود داشته است. همدردی همدردی توانایی تشخیص و پاسخ دادن به احساس دیگری است. این از نظر همدردی متفاوت است ، از این جهت که شما نیازی به "قدم گذاشتن" در دنیای آنها و احساس واقعی احساس آنها ندارید ، و همچنین نیازی به تقسیم ارزش ها و عقاید آنها نیست. به عنوان یک روانشناس ، شما باید قادر باشید احساساتی که توسط مشتری شما بیان می شود را تشخیص دهید که ممکن است احساساتی قدرتمند باشد. مشتری باید باور کند که پاسخ شما واقعی است. اما شما همچنین باید بتوانید احساسات خود را کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که درگیر داستان مشتری نخواهید شد. این امر به ویژه اگر درگیر معالجه افرادی باشید که درمورد مشکلاتی صحبت می کنند که بسیار شبیه به مشکلات خودتان است بسیار مهم است. اگرچه ممکن است احساس کنید می دانید مشتری های شما درباره چه چیزی صحبت می کنند ، درمان در واقع کشف تجربیات مشتری است. روانشناسان باتجربه احساسات شدیدی را که در طول درمان دارند ، یادداشت می کنند و آنها را تحت نظارت حرفه ای قرار می دهند ، که فضایی را برای کار با این احساسات فراهم می کند بدون اینکه مانع پیشرفت مشتری های آنها شود.

یهترین روانشناس خانواده در کرج

به گفته دکتر ماری داود ، رئیس دانشجو در دانشگاه ایالتی مینه سوتا در ایالات متحده: "روانشناسان همدلی و نگرانی واقعی را نشان می دهند. آنها متوجه تفاوت های ظریف در تن صدا و زبان بدن می شوند. مهارت هایی مانند گوش دادن فعال و تأمل ، مشتری را ترغیب می کند تا افکار ، احساسات و عقاید سرکوب شده را به اشتراک بگذارد. "اخلاق روانشناسان می دانند که کار آنها می تواند تأثیر بسزایی در افراد داشته باشد ، و آنها این موضوع را در هنگام معامله با مشتری در ذهن دارند. به گفته دکتر ماری داوود: "روانشناسان مرزها را رعایت می کنند و هرگز از مرز روابط حرفه ای و درمانی عبور نمی کنند." آنها همچنین می دانند که یک اصول اخلاقی وجود دارد که انتظار می رود آن را دنبال کنند ، و توانایی آنها برای پیروی از این کد منعکس کننده فقط در مورد روانشناس فردی ، بلکه در کل حرفه. توافق نامه محرمانه بودن که بین روانشناسان و مشتریان آنها وجود دارد مقدس است و جز در شرایط شدید قابل نقض نیست. اخلاق مهم دیگر شامل توسعه مداوم تخصص آنها از طریق تعامل با دانش فعلی ، شرکت در نظارت و توسعه مرزهای محکم برای محافظت از مشتریان خود در برابر آسیب است. قابل اعتماد بودن دکتر مری داود هشدار می دهد که "مشتریان در مورد قابل اعتماد بودن یک روانشناس شهود دارند".

روانشناس کودک در کرج

مشتریانی که به روانشناسان خود اعتماد ندارند ، به آنها اعتماد نمی کنند و پیشرفت آن را غیرممکن می کنند. جلسات می تواند مدت ها قبل از ایجاد اعتماد واقعی ادامه داشته باشد و روانشناسان نباید تصور کنند که مشتری آماده است تا رازهای عمیق خود را فاش کند فقط به این دلیل که آنها در یک جلسه حضور داشتند. بسیاری از مشتریان بالقوه با هدف درمان مسائل سطح ، به مطب روانشناس می رسند. ممکن است مدتی قبل از آمادگی برای عمیق تر شدن باشد. مهارت های ارتباطی به طور طبیعی ، یک روانشناس باید با توجه به پیچیدگی موضوع بتواند ارتباط موثر داشته باشد. اگرچه بیمار کسی است که بیشتر صحبت ها را انجام خواهد داد ، اما انتظار نمی رود بیمار صریح و مختصر باشد. از این گذشته ، عدم وضوح ممکن است دلیل این امر باشد که آنها در وهله اول به دنبال خدمات روانشناس یا مشاور هستند. از طرف دیگر ، متخصصان بهداشت روان باید با واژگان احساسی کاملاً پیشرفته دقیق و متفکر باشند. مهارتهای ارتباطی هنگام برخورد با سایر متخصصان بهداشت روان و پزشکی نیز به کار می آیند ذهنیت باز روانشناسان باید نسبت به انواع افراد و موقعیت ها مدارا و کنجکاو باشند. قضاوت درباره مشتری ها و موقعیت های آنها مضر است و مشتریانی که احساس می کنند قضاوت می شوند برای مدت طولانی تحت درمان باقی نمی مانند. علاوه بر این ، روانشناسی یک زمینه همیشه در حال پیشرفت است ، بنابراین روانشناسان باید به روش ها و تئوری های جدید باز باشند. آنها باید به جای پذیرفتن و درج اطلاعات جدید ، از دامی که بسیاری از متخصصان پزشکی در آن سقوط می کنند ، جلوگیری کنند.

بهترین مشاور روانشناسی در کرج

همه چیز درباره اصل رازداری در جلسات روانشناسی

سازمان دهی می‌کند:
لازم است اول درباره زمان مشاوره سازماندهی کند و بعد با ارائه پاسخ های منظم و سنجیده، گفتگو درباره اهداف مشاوره و … به جلسه جهت درستی می‌دهد.

آگاهی می‌دهد:
درباره مشکل، اطلاعات لازم را به مراجع می‌دهد. مثلاً اگر فرد در خصوص مشکل تحصیلی مراجعه کرده باشد اطلاعاتی که برای رسیدن به هدف لازم دارد و نکاتی که باید اجرا کند و روش های صحیح مطالعه را فرا می‌گیرد.

هشدار می‌دهد:
فرد را از نتیجه تصمیماتش آگاه می‌کند.

رابطه حسنه ایجاد می‌کند:
خوش رویی و خوش خلقی مشاور باعث ایجاد احساس اعتماد و امنیت در مراجع می‌شود.

پرسش به موقع و مناسب می‌پرسد:
روانشناس و مشاور خوب در ابتدا سوالاتی می‌پرسد تا با شناخت بهتری به حل مشکل بپردازند. او می‌داند که پرسیدن سوال های بیش از حد باعث مقاومت در پاسخگویی مراجع می‌شود.

پیشنهاد می‌دهد:
به طور مستقیم یا غیرمستقیم راه حل مشکل مراجع را بیان میکند اما تصمیم نهایی را مراجع می‌گیرد. مشاور فقط برای گرفتن تصمیمات بهتر و آگاهانه تر کمک می‌کند.

تشویق می‌کند:
مشاور فرد را برای دنبال کردن توانایی هایش تشویق می‌کند. ضمن اینکه توجه دارد تشویق بیش از حد موجب وابستگی مراجع به مشاور می‌شود و در فرایند مشاوره یا روان درمانی اختلال ایجاد می‌کند.

سکوت به جا و مناسب دارد:
گاهی مشاور کم تجربه تاب تحمل سکوت را ندارد و آنرا اتلاف وقت در جلسه مشاوره می‌داند. درحالیکه سکوت در جلسات اول مشاوره معمولاً به دلیل عدم آشنایی مراجع با اهداف و روند مشاوره است. در این حالت مشاور باید مراجع را از کل موقعیت مشاوره آگاه کند.

همدلی می‌کند:
روانشناس خوب، با شناخت رفتار و گفتار، مراجع و مشکل او را درک می‌کند. مشاوری که به درک مراجع موفق شده باشد می‌تواند خود را به جای او بگذارد و از دریچه چشم او به اطراف بنگرد.

مراجع را بدون قید و شرط می‌پذیرد:
احترام بدون قید و شرط به مراجع و توجه به احساسات و افکار او بدون توجه به ظاهر، دین، جنسیت، فرهنگ، تفاوت های فردی و… .

از هیچ حرفی تعجب نمی‌کند:
مشاور و روانشناس خوب و باتجربه، به ندرت ممکن است از حرف مراجع تعجب کند. حتی اگر کارش خیلی اشتباه یا عجیب بوده باشد. با واکنش ابراز تعجب زیاد، مراجع احساس می‌کند که مشاور او را درک نمی‌کند و کمتر تمایلی به ادامه بیان مشکل پیدا می‌کند.

اطلاعات به روز دارد:
روانشناس و مشاور خوب اطلاعات و دانش روز را دنبال می‌کند. تحقیق محور است و بر پایه دانش، منطق و تحقیقات نظر می‌دهد.

صبور است:
روانشناس خوب، برای رسیدن به اهداف و نتایج دلخواه در مشاوره بردبار و باحوصله است و در مشاوره تعجیل نمی‌کند.

 

برچسب نمی‌زند:
خیلی سریع و با قضاوت زودهنگام برچسب بیماری یا صفات ناشایست و … را به مراجع نسبت نمی‌دهد. مگر اینکه از یک بیماری یا صفات شخصیتی مطمئن شود سپس با حفظ ارزش انسانی افراد هشدارهای لازم را ارائه می‌دهد.

به موقع و به جا ارجاع می‌دهد:
یک روانشناس خوب هرگاه لازم بداند برای درمان بیمار به کمک متخصصین دیگر مثلا در سایر گرایش ها یا رشته ها لازم باشد بدون معطلی بیمار را به افراد مربوط به همان تخصص ارجاع می‌دهد.

شنونده ای فعال است:
شنونده خوب بودن یک هنر است. تقویت آن برای روانشناسان دارای اهمیت زیادی ست، چراکه اولین و مهمترین گام شروع مشاوره است. به این معنا که همراه با دقت و توجه به صحبت های مراجع گوش می‌دهد و واکنش هایی نشان دهد که مراجع مطمئن باشد حرف هایش شنیده می‌شود.

مثلاً با تکان دادن سر، حرف هایش را تایید کند. یا تفسیری از آنچه که برداشت کرده برای مراجع بیان کند تا مطمئن شود منظور او را به درستی برداشت کرده است. (این کار یک فن است و با دوباره گویی حرف های مراجع تفاوت دارد).

شاید لازم باشد برای یادگیری هنر شنونده فعال بودن تلاش زیادی صرف شود. اما به طور کلی طوری رفتار می‌کند که مراجع مطمئن شود صحبت هایش را با دقت می‌شنود.

محیط و فضای مناسب برای مشاوره می‌سازد:
محیط مناسب، آرام و با حفظ شرایط لازم باشد. به عنوان مثال اگر محیط زیاد بزرگ باشد برای فوبی ها استرس زاست و اگر زیاد کوچک باشد ممکن است از نظرافراد افسرده ناخوشایند باشد پس در حد متوسط و بدون تابلو یا وسایل پرت کننده حواس در اتاق مشاور باشد. از رنگ های ملایم که باعث خستگی چشم نشوند استفاده می‌کند.

ملاقات نخستین را به خوبی مدیریت می‌کند:
در نحوه اداره اولین ملاقات باید مسائل عاطفی خاصی را باید در نظر داشت و به طور مناسب و کافی به آنها پرداخت. به عنوان مثال ممکن است ماهیت مشکل به گونه ای باشد که اعضای خانواده احساس کنند مشاور از دیدگاه برخی اعضای خانواده جانبداری می‌کند. و اینطور برداشت می‌کنند که مشاور بقیه افراد را مقصر می‌داند در این مقطع وظیفه مشاور ایجاد فضایی ست که تقصیر نامربوط انگاشته شده و مسئولیت به شیوه ای مناسب تقسیم شود.

با توجه به نوع مشکل و زمان مراجعه به فرد کمک می‌کند:
در مرحله اول راهنمایی می‌کند:
وقتی که هنوز مشکلی ایجاد نشده و می‌خواهد به پیشگیری از آن بپردازد. به عنوان مثال: آموزش های پیش از ازدواج. یا کمک در انتخاب همسر برای کمک به تصمیم گیری صحیح و کمتر شدن احتمال مشکلات پس از ازدواج. یا راهنمایی قبل از تولد فرزند برای شیوه های تربیت صحیح. یا مشاوره تحصیلی و….

در مرحله دوم مشاوره می‌دهد:
وقتی مشکلی ایجاد شده اما هنوز آنقدری شدت نیافته که به بیماری تبدیل شده باشد. در این مرحله قصد آن است که اولاً به حل مشکل کمک شود. ثانیاً از شدت یافتن آن پیشگیری شود. به عنوان مثال در مشکلات خانوادگی، اختلافات زوجین، مشکلات نوجوانان و… .

در مرحله سوم روان درمانی می‌کند:
وقتی که مشکلی شدت یافته و به بیماری تبدیل شده است و می‌خواهد آنرا درمان کند. از جمله فوبی، وسواس، انواع اختلالات اضطرابی، اختلالات رفتاری، اختلالات عاطفی، اختلالات خلقی، آسیب های روانی (تروما) و…

 

* نکته: هیچ زمانی برای مراجعه به مشاور دیر نیست. اما هرچه زودتر مراجعه کنید، حل مشکل سریعتر و راحت تر است. بهتر است قبل از ایجاد مشکل برای پیشگیری و یا اوایل ایجاد آن قبل از اینکه مشکلات آنقدری به روح شما آسیب بزنند که بیمار شوید و کار درمان سخت شود، مراجعه کنید.

 

 

جستجو