• ر.وانشناس خوب در کرج
  • بهترین روانشناس در کرج
  • روانشناس خوب کرج
  • روانشناس خوب کرج

روانشناس خوب در کرج

دکتر زهرا جیریایی شراهی


فارغ التحصیل روانشناسی بالینی


از دانشگاه علوم تحقیقات تهران


روان درمانگر بالینی و متخصص 

مشاوره پیش از ازدواج همراه با تست های شخصیت
بررسی و درمان خیانت زناشویی
درمان تخصصی وسواس – افسردگی – اضطراب
سکس تراپی
تشخیص ودرمان مشکلات رفتاری کودک

مسئولیتها
مدیرو موسس ودرمانگر مرکز روان روشن در کرج
مسئول فنی و درمانگرمرکزروانشناسی سعادت آباد

یهترین روانشناس در کرج

کلمه روانشناسی از واژه یونانی روان ، به معنای نفس حیاتی / روح انسان (از الهه یونانی Psykhe ، الهه روح) گرفته شده است. انجمن روانشناسی آمریکا (APA) روانشناسی را فقط به عنوان مطالعه ذهن و رفتار انسان تعریف می کند.

روانشناسی همه جنبه های تجربه انسانی را در بر می گیرد و مطالعه روانشناسی شامل تمام عناصر دخیل در درک رفتار و به طور دقیق تر ، عواملی است که انگیزه رفتار هستند.

روانشناسی مطالعه فرایندهای ذهنی ، رفتار و رابطه بین این دو است. فرآیندهای ذهنی در روانشناسی ، از جمله موارد دیگر ، یادگیری ، انگیزه ، استدلال و احساسات است. به عبارت دیگر ، مطالعه روانشناسی شامل یادگیری چگونگی تفکر ، احساس ، یادگیری ، تعامل ، ادراک و درک انسان است ، چه تنها باشد و چه هنگام تعامل با افراد دیگر یا محیط.

روانشناسی هر دو یک علم طبیعی است که با عوامل ذاتی و انگیزه های اولیه مطابق با قوانین طبیعت مطابقت دارد و همچنین یک علوم اجتماعی است که با مطالعه رفتارها ، احساسات و افکار و عوامل محیطی در آنها نقش دارد.

برخلاف سایر رشته ها که معمولاً فقط در قلمرو ملموس از نظر جسمی سر و کار دارند ، روانشناسی به فکر ، احساسات ، خاطرات و ادراکات مربوط می شود و سطح منحصر به فردی از تفاوت و پیچیدگی را در مطالعه ، تحقیق و عمل روانشناسی به ارمغان می آورد.

روانشناسی رشته ای است که بیشتر اوقات با مشاوره و مداخله بهداشت روان همراه است ، با این حال ، APA سریعاً به این نکته اشاره می کند که این رشته همچنین علمی مبتنی بر تحقیق چندوجهی است - علم رفتار ، علم شناخت و علم احساسات.

روانشناس چیست؟


روان شناسان دانشمندان ، محققان ، درمانگران و پزشکان بالینی هستند که مطالعه رفتار انسان به آنها کمک می کند تا به بسیاری از مسائل معاصر مربوط به روابط بین فردی ، بهداشت عمومی ،  آموزش ، اقتصاد و مراقبت های بهداشتی بپردازیم ، فقط به ذکر چند مورد. براساس APA ، روانشناسی نقش زیادی در سلامتی ، سلامتی و اثربخشی فردی و سازمانی دارد.

به عبارت ساده تر ، روانشناسان امروز در نقش های مختلف خود کار می کنند تا:

تحقیقات اساسی و کاربردی را انجام دهید
به عنوان مشاور جوامع و سازمان ها خدمت کنید
افراد را تشخیص و معالجه کنید
به روانشناسان آینده آموزش دهید
هوش و شخصیت را بسنجید
از طریق بررسی روابط بین عملکرد و رفتار مغز ، و محیط و رفتار ، روانشناسان راه هایی برای بهبود درک ما از جهان اطراف پیدا می کنند. روانشناسان مزایای بسیار واقعی و قابل اندازه گیری را به جامعه معاصر می رسانند:

اکنون سازمان های بهداشت عمومی از ابزار تحقیق روانشناختی برای ارزیابی برنامه ها ، سیاست ها و سازمان های بهداشت عمومی استفاده می کنند و از این طریق کارآیی آنها را بهبود می بخشند.
پزشکان و روانشناسان اکنون درک بهتری از نیازهای منحصر به فرد سلامت روان سربازان ، جانبازان و خانواده های ملت ما دارند.
دولت فدرال توانسته است از دیدگاه علوم اجتماعی و رفتاری بینشی ارزشمند  بدست آورد تا استراتژی هایی را برای کاهش خطر تدوین کند.
علی رغم تفاوت های ظریف و پیچیدگی های روانشناسی ، کارشناسان معتقدند که این تفاوت با علوم دیگر ندارد. در حالی که علوم دیگر از داده های ملموس استفاده می کنند ، رفتار انسان خود داده خام است که روانشناسان از آن استفاده می کنند. اگرچه روانشناسان قادر به مشاهده مستقیم ذهن نیستند ، اما آنها می توانند اعمال ، احساسات و افکار ما را مطالعه کنند - همه اینها تحت تأثیر ذهن عملکرد ما هستند.

APA پنج مهارت در روانشناسی حرفه ای را به رسمیت می شناسد:

روانپزشکی
درمان الکل و سایر اختلالات استفاده از روانگردان
روانشناسی ورزشی
ارزیابی و درمان بیماریهای جدی روانی
ارزیابی شخصیت
اما دامنه گسترده روانشناسی به همین جا ختم نمی شود. در حقیقت ، 54 گروه و گروه علاقه مند به روانشناسی كه توسط اعضای APA سازمان یافته اند ، كمتر نیستند. بسیاری از بخشها زیرمجموعه های روانشناسی را نشان می دهند ، در حالی که بخشهای دیگر روی موضوعاتی مانند ضربه یا پیری تمرکز دارند. روانشناسان مشاغل خود را در طیف گسترده ای از موضوعات معاصر مانند:


اوتیسم
اختلال دوقطبی
قلدری
اختلالات اشتها
اخلاق
جرایم متنفر
حقوق بشر
بچه ها و رسانه ها
لزبین ، همجنسگرایان ، دوجنسگرایان ، تراجنسیتی ها
مسابقه
وضعیت اقتصادی اجتماعی
نوجوانان
فشار
خشونت
APA در روانشناسی حرفه ای شناخته شده است
مطالعه و تمرین روانشناسی از رشته های مختلفی از جمله پزشکی ، جامعه شناسی ، زیست شناسی ، انسان شناسی و زبان شناسی و غیره حاصل می شود ، به همین دلیل فوق تخصص های زیادی وجود دارد. انجمن روانشناسی آمریکا تخصص های زیر را در روانشناسی حرفه ای به رسمیت می شناسد:

عصب روانشناسی بالینی
روانشناسی سلامت بالینی
روانکاوی در روانشناسی
روانشناسی مدرسه
روانشناسی بالینی
روانشناسی بالینی کودک
روانشناسی مشاوره
روانشناسی صنعتی - سازمانی
روانشناسی رفتاری و شناختی
روانشناسی قانونی
روانشناسی خانواده
ژروپسیکولوژی حرفه ای