• ر.وانشناس خوب در کرج
  • بهترین روانشناس در کرج
  • روانشناس خوب کرج
  • روانشناس خوب کرج

روانشناس خوب در کرج

دکتر زهرا جیریایی شراهی


فارغ التحصیل روانشناسی بالینی


از دانشگاه علوم تحقیقات تهران


روان درمانگر بالینی و متخصص 

مشاوره پیش از ازدواج همراه با تست های شخصیت
بررسی و درمان خیانت زناشویی
درمان تخصصی وسواس – افسردگی – اضطراب
سکس تراپی
تشخیص ودرمان مشکلات رفتاری کودک

مسئولیتها
مدیرو موسس ودرمانگر مرکز روان روشن در کرج
مسئول فنی و درمانگرمرکزروانشناسی سعادت آباد

یهترین روانشناس در کرج

مقدمه

روانشناسی برای بسیاری از افراد منبع شیفتگی است. با یادگیری اصول رفتار و ذهن انسان ، افراد می توانند درک بیشتری از خود و دیگران پیدا کنند. روانشناسان همچنین با مراقبت از افرادی که مسائل بهداشت روانی را تجربه می کنند ، انجام روان درمانی ، بررسی گزینه های درمانی و آموزش نحوه مدیریت موثر علائم به بیماران ، نقش حیاتی در مراقبت های بهداشتی دارند.

برای برخی از افراد ، علاقه به روانشناسی با اشتیاق برای ادامه کار در این زمینه تقویت می شود. دیگران ممکن است به سادگی از روی کنجکاوی بخواهند بیشتر بیاموزند یا به این دلیل که در فکر مشاوره با یک روانشناس هستند برای یک نگرانی در مورد سلامتی. مهم نیست به چه دلیل ، ایجاد درک بهتر از موضوعاتی مانند احساسات ، انگیزه ، شناخت ، عشق ، ارتباطات و روش های تحقیق به شما کمک خوبی می کند.

روانشناسی ممکن است در ابتدا یک موضوع گسترده و دلهره آور به نظر برسد ، اما درک چند واقعیت اساسی می تواند شروع کار را آسان کند. هنگامی که درک درستی از مبانی داشته باشید ، آمادگی بیشتری برای کشف روش های مختلفی که روانشناسی به بهبود زندگی روزمره ، سلامتی و رفاه شما کمک می کند ، خواهید داشت.

Two women sitting in a circle

روانشناسی مطالعه ذهن و رفتار است

روانشناسی را می توان مطالعه روندها و رفتارهای ذهنی دانست. این اصطلاح از واژه های یونانی psyche گرفته شده است ، به معنی "نفس ، روح ، روح" و logia ، به معنی "مطالعه از".

روانشناسی همیشه مثل امروز وجود نداشته است. در حقیقت ، این یک رشته نسبتاً جوان در نظر گرفته می شود ، اگرچه همانطور که یک روانشناس برجسته توضیح داد ، دارای گذشته ای کوتاه اما سابقه طولانی است.

روانشناسی از زیست شناسی و فلسفه سرچشمه می گیرد و با سایر رشته ها از جمله جامعه شناسی ، پزشکی ، زبانشناسی و انسان شناسی ارتباط نزدیکی دارد.

بازی می کند. روانشناسان در بیمارستان ها ، کلینیک های بهداشت روان ، مدارس ، کالج ها و دانشگاه ها ، سازمان های دولتی ، مشاغل خصوصی و روش های خصوصی استخدام می شوند. آنها وظایف و نقشهای متنوعی را انجام می دهند ، از درمان بیماریهای روانی گرفته تا انجام تحقیقات تا تأثیرگذاری بر سیاست بهداشت عمومی.

 

روانشناسی به سرعت رشد کرده و نقشی شگرف در جهان امروز


روانشناسی متکی به روشهای علمی است
یکی از متداول ترین افسانه ها در مورد روانشناسی این است که فقط "عقل سلیم" است. مشکلی که در این مورد وجود دارد این است که تحقیقات روانشناختی به ما نشان داده است که بسیاری از مواردی که به اعتقاد ما عقل سلیم هستند ، در حقیقت اصلاً درست نیستند. اگر عقل سلیم همانطور که مردم می گویند رایج بود ، مردم رفتارهایی را که می دانند برای آنها مضر است مانند سیگار کشیدن یا خوردن غذای بی ارزش انجام نمی دهند.


با به چالش کشیدن برخی از باورهای غلط ما در مورد چگونگی و چگونگی رفتار مردم مانند آنها ، روانشناسان قادر به ارائه پاسخ هایی هستند که به حل مشکلات دنیای واقعی کمک می کند.

روانشناسی برای بررسی سوالات و نتیجه گیری به روشهای علمی متکی است. با استفاده از روش های تجربی ، محققان قادر به کشف روابط بین متغیرهای مختلف هستند. روانشناسان از طیف وسیعی از تکنیک ها برای مطالعه ذهن و رفتار انسان استفاده می کنند ، از جمله مشاهدات طبیعی ، آزمایش ها ، مطالعات موردی و پرسشنامه ها.

User Psychology in UX/UI design. As a designer, you'll be aiming to… | by  Aman Sahota | UX Planet

روانشناسان چندین دیدگاه دارند


موضوعات و سوالات روانشناسی را می توان به روشهای مختلف بررسی کرد. هر دیدگاه به درک سطح جدیدی از یک موضوع کمک می کند. برخی از دیدگاههای اصلی در روانشناسی 2 عبارتند از:


دیدگاه زیست شناختی
دیدگاه شناختی
دیدگاه رفتاری
چشم انداز تکاملی
دیدگاه انسان گرایانه
به عنوان مثال تصور کنید که روانشناسان در تلاشند عوامل مختلفی را که در ایجاد زورگویی م contributeثر است درک کنند. یک محقق ممکن است دیدگاه بیولوژیکی داشته باشد و به نقش ژنتیک و مغز نگاه کند. ممکن است دیگری دیدگاه رفتاری داشته باشد و ببیند که چگونه رفتارهای قلدری توسط محیط تقویت می شوند. ممکن است دیگری دیدگاه اجتماعی داشته باشد و تأثیر فشار گروه را تحلیل کند.

هیچ دیدگاه واحدی درست نیست. هر یک از آنها به چگونگی درک موضوع کمک می کنند و به محققان اجازه می دهد تأثیرات بیشماری را که در انجام برخی اقدامات موثر است ، تجزیه و تحلیل کنند. سپس ، آنها می توانند راه حل های چند وجهی برای مبارزه با اقدامات مشکل ساز و تشویق نتایج بهتر و رفتارهای سالم ارائه دهند.

 

روانشناسی زیرشاخه هایی دارد


علاوه بر دیدگاه های مختلف ، شاخه های بسیاری از روانشناسی وجود دارد. روانشناسان غالباً تخصص خود را در یک زمینه خاص انتخاب می کنند. برخی از بزرگترین زیرشاخه های روانشناسی روانشناسی بالینی ، روانشناسی شخصیت ، روانشناسی شناختی ، روانشناسی رشد و روانشناسی اجتماعی است. 3

نوع روانشناسی که نیاز دارید ممکن است به نوع مشکلی که شما روبرو هستید بستگی داشته باشد. اگر علائم عاطفی یا روانی را تجربه می کنید ، ممکن است به یک روانشناس بالینی یا مشاوره نیاز داشته باشید. اگر در مورد اینکه آیا کودک شما به طور طبیعی رشد می کند سوالی دارید ، شاید بخواهید از یک روانشناس رشد بپرسید.

برخی از روانشناسان در زمینه بهداشت روان کار می کنند ، بیمارانی را که دچار اختلالات روانپزشکی و پریشانی روانشناختی هستند را درمان می کنند. حوزه های فرعی مانند بالینی ، مشاوره و روانشناسی بهداشت بر کمک به افرادی که دارای مشکلات روحی و جسمی هستند متمرکز شده اند.

روانشناسان دیگر در زمینه های فرعی کاربردی مانند روانشناسی پزشکی قانونی و روانشناسی صنعتی-سازمانی برای حل مشکلات دنیای واقعی کار می کنند. هنوز روانشناسان دیگر کار خود را بر روی تحقیق متمرکز می کنند تا به درک ما از ذهن و رفتار انسان کمک کنند. چنین روانشناسانی ممکن است در یک زمینه خاص مانند رشد ، رفتار اجتماعی ، شناخت یا شخصیت تخصص داشته باشند.

The Psychology of Color | Clockwork Design Group Inc.

روانشناسی چیزی فراتر از سلامت روان است


آیا وقتی به روانشناسی فکر می کنید ، آیا یک درمانگر تصور می کنید وقتی مشتری از تجربیات کودکی خود می گوید ، یادداشت ها را یادداشت می کند؟ در حالی که درمان قطعاً قسمت بزرگی از روانشناسی است ، اما تنها کاری نیست که روانشناسان انجام می دهند. در واقع ، بسیاری از روانشناسان به هیچ وجه در زمینه بهداشت روان کار نمی کنند. روانشناسی زمینه های دیگری از جمله آموزش ، تحقیق و مشاوره را در بر می گیرد.

سلامت روان مطمئناً مورد توجه عمده روانشناسی است ، اما روانشناسان همچنین کارهایی مانند کمک به ورزشکاران برای تقویت انگیزه و تمرکز ذهنی ، کمک به طراحی محصولاتی بی خطر و مفید و همچنین کمک به مشاغل برای درک تأثیرات مصرف کنندگان.

 

روانشناسی در اطراف شماست


روانشناسی فقط یک موضوع آکادمیک نیست که فقط در کلاس ها ، آزمایشگاه های تحقیقاتی و دفاتر بهداشت روان وجود داشته باشد. اصول روانشناسی در موقعیت های روزمره در اطراف شما دیده می شود.

تبلیغات تلویزیونی و تبلیغات چاپی که هر روز مشاهده می کنید ، به روانشناسی متکی هستند تا پیام های بازاریابی را تحت تأثیر قرار دهند و مردم را ترغیب به خرید محصولات تبلیغاتی کنند. وب سایت هایی که به طور منظم از آنها بازدید می کنید از روانشناسی برای درک نحوه مطالعه ، استفاده و تفسیر افراد از اطلاعات آنلاین استفاده می کنند.


روانشناسی همچنین می تواند در بهبود سلامتی و سلامتی شما نقش داشته باشد. به عنوان مثال ، اگر سعی در ترک عادت بد و ایجاد روالهای جدید دارید ، درک برخی از اصول اساسی روانشناسی رفتاری ممکن است مفید واقع شود.

اگر می خواهید به یک برنامه کاهش وزن یا رژیم ورزشی پایبند باشید ، دانستن بیشتر در مورد برخی از مواردی که باعث ایجاد انگیزه در رفتار می شود ، می تواند مفید باشد. غلبه بر هراسی ، کنترل استرس ، بهبود مهارت های ارتباطی و تصمیم گیری بهتر تنها مواردی است که روانشناسی می تواند به آنها کمک کند.

Bachelor of Science in Psychology Top Colleges, Eligibility, Syllabus,  Salary and Scope - MINE CAMPUS


روانشناسی مسیرهای شغلی زیادی دارد


اگر کودک شما در مدرسه با مشکلی روبرو است ، ممکن است از یک روانشناس مدرسه که در کمک به بچه ها برای مقابله با مسائل تحصیلی ، اجتماعی ، عاطفی و ... تخصص دارد ، مشاوره بگیرید. اگر نگران پدر و مادر یا مادربزرگ یا مادربزرگ پیر هستید ، ممکن است بخواهید با یک روانشناس رشد که در مسائل مربوط به روند پیری آموزش دیده و آگاه است مشورت کنید.

برای تعیین اینکه کدام یک از افراد حرفه ای برای نیازهای شما مناسب است ، به شما کمک می کند تا برخی از موارد مختلف آموزش و مجوزدهی را برای زمینه های مختلف تخصصی درک کنید. اگر می خواهید یک روان درمانگر را انتخاب کنید ، یادگیری بیشتر در مورد اینکه چه افراد حرفه ای قادر به ارائه خدمات درمانی هستند نیز ممکن است مفید باشد.

اگر به فکر روانشناسی هستید ، مسیرهای شغلی زیادی برای انتخاب وجود دارد. این موارد تا حد زیادی به سطح تحصیلات و تجربه کاری شما بستگی دارد ، بنابراین مهم است که در مورد شرایط آموزش و صدور مجوز در حوزه تخصصی مورد نظر خود تحقیق کنید. فقط برخی از گزینه های شغلی احتمالی شامل روانشناسی بالینی ، روانشناسی قانونی ، روانشناسی سلامت و روانشناسی صنعتی-سازمانی است.

 

روانشناسان زندگی انسانها را بهتر می کنند


از جمله اهداف عمده روانشناسی ، توصیف ، توضیح ، پیش بینی و بهبود رفتار انسان است. برخی از روانشناسان با کمک به درک اساسی ما از نحوه تفکر ، احساس و رفتار مردم ، این مهم را به دست می آورند. دیگران در محیط های کاربردی برای حل مشکلات دنیای واقعی که بر زندگی روزمره تأثیر دارند کار می کنند.

و سرانجام ، بسیاری از روانشناسان زندگی خود را وقف کمک به افرادی می کنند که با مسائل روانی دست و پنجه نرم می کنند. شما می توانید این متخصصان را در بیمارستان ها ، کلینیک های بهداشت روان ، روش های خصوصی و سایر تنظیمات برای تشخیص اختلالات روانشناختی و ارائه روان درمانی به افراد از هر طیف زندگی پیدا کنید.

گرچه کار روانشناسان بسیار متنوع است ، همه آنها در یک هدف اساسی مشترک هستند: کمک به مردم در زندگی بهتر.