• ر.وانشناس خوب در کرج
 • بهترین روانشناس در کرج
 • روانشناس خوب کرج
 • روانشناس خوب کرج

روانشناس خوب در کرج

دکتر زهرا جیریایی شراهی


فارغ التحصیل روانشناسی بالینی


از دانشگاه علوم تحقیقات تهران


روان درمانگر بالینی و متخصص 

مشاوره پیش از ازدواج همراه با تست های شخصیت
بررسی و درمان خیانت زناشویی
درمان تخصصی وسواس – افسردگی – اضطراب
سکس تراپی
تشخیص ودرمان مشکلات رفتاری کودک

مسئولیتها
مدیرو موسس ودرمانگر مرکز روان روشن در کرج
مسئول فنی و درمانگرمرکزروانشناسی سعادت آباد

یهترین روانشناس در کرج

روانشناسی چیست

روانشناسی چیست؟


روانشناسی مطالعه ذهن و رفتار است. این شامل تأثیرات بیولوژیکی ، فشارهای اجتماعی و عوامل محیطی است که بر نحوه تفکر ، عمل و احساس افراد تأثیر می گذارد.


به دست آوردن درک غنی تر و عمیق تر از روانشناسی می تواند به افراد کمک کند تا بینش در مورد اعمال خود و همچنین درک بهتر از دیگران را بدست آورند.

انواع روانشناسی


روانشناسی یک رشته گسترده و متنوع است که شامل مطالعه اندیشه ، رفتار ، رشد ، شخصیت ، احساسات ، انگیزه و موارد دیگر انسان است. در نتیجه ، برخی از زیرمجموعه ها و حوزه های تخصصی مختلف ظهور کرده اند. موارد زیر برخی از زمینه های اصلی تحقیق و کاربرد در روانشناسی است:

روانشناسی غیرطبیعی مطالعه رفتار غیر طبیعی و آسیب شناسی روانی است. این حوزه تخصصی در تحقیق و درمان انواع اختلالات روانی متمرکز است و با روان درمانی و روانشناسی بالینی مرتبط است.
روانشناسی زیست شناختی (زیست روانشناسی) نحوه تأثیر فرآیندهای بیولوژیکی بر ذهن و رفتار را بررسی می کند. این منطقه ارتباط تنگاتنگی با علوم اعصاب دارد و از ابزاری مانند اسکن MRI و PET برای بررسی آسیب مغزی یا ناهنجاری های مغزی استفاده می کند.
روانشناسی بالینی بر ارزیابی ، تشخیص و درمان اختلالات روانی متمرکز است.
روانشناسی شناختی مطالعه فرآیندهای تفکر انسانی شامل توجه ، حافظه ، درک ، تصمیم گیری ، حل مسئله و فراگیری زبان است.
روانشناسی تطبیقی ​​شاخه ای از روانشناسی است که به مطالعه رفتار حیوانات می پردازد.
روانشناسی رشد منطقه ای است که رشد و تکامل انسان را در طول عمر شامل توانایی های شناختی ، اخلاق ، عملکرد اجتماعی ، هویت و سایر زمینه های زندگی بررسی می کند.

روانشناسی قانونی یک زمینه کاربردی است که متمرکز بر استفاده از تحقیقات و اصول روانشناسی در سیستم قضایی و کیفری است.
روانشناسی صنعتی-سازمانی رشته ای است که با استفاده از تحقیقات روانشناختی عملکرد کار و انتخاب کارمندان را افزایش می دهد.
روانشناسی شخصیت بر درک چگونگی رشد شخصیت و همچنین الگوهای افکار ، رفتارها و ویژگی هایی متمرکز است که هر فرد را منحصر به فرد می کند.
روانشناسی اجتماعی بر رفتار گروهی ، تأثیرات اجتماعی بر رفتار فردی ، نگرش ها ، تعصبات ، انطباق ، پرخاشگری و موضوعات مرتبط تمرکز دارد.

شاخه های روانشناسی کدامند؟

استفاده می کند
بارزترین کاربرد برای روانشناسی در زمینه بهداشت روان است که روانشناسان با استفاده از اصول ، تحقیقات و یافته های بالینی به مشتریان در مدیریت و غلبه بر علائم پریشانی روانی و بیماری روانی کمک می کنند. برخی از برنامه های اضافی برای روانشناسی عبارتند از:


توسعه برنامه های آموزشی
ارگونومی
اطلاع رسانی سیاست های عمومی
درمان سلامت روان
افزایش عملکرد
سلامتی و رفاه شخصی
تحقیقات روانشناختی
خودیاری
طراحی برنامه اجتماعی
درک رشد کودک
به سختی می توان همه آنچه را كه روانشناسی در آن می گنجاند فقط در یك تعریف كوتاه گرفت ، اما موضوعاتی مانند رشد ، شخصیت ، افكار ، احساسات ، عواطف ، انگیزه ها و رفتارهای اجتماعی فقط بخشی از آنچه را كه روانشناسی می خواهد بفهمد ، پیش بینی و توضیح دهد ، نشان می دهد.

روانشناس خوب کودک در کرج

روانشناس خوب چه کسی است؟

یک روانشناس چگونگی تفکر ، احساس و رفتار ما از دیدگاه علمی را مطالعه می کند و این دانش را برای کمک به افراد در درک ، توضیح و تغییر رفتار خود به کار می برد.

روانشناس خوب در کرج,بهترین روانشناس در کرج,روانشناس خوب بالینی,روانشناس خوب خانواده,روانشناس خوب زوج درمانی,روانشناس خوب استرس,روانشناس خوب نگرانی,روانشناس خوب ازدواج,روانشناس خوب متخصص,روانشناس خوب کودکان

روانشناسان کجا کار می کنند؟

برخی از روانشناسان در درجه اول به عنوان محقق و استاد در دانشگاه ها و در سازمان های دولتی و غیر دولتی کار می کنند. دیگران در درجه اول به عنوان پزشک در بیمارستان ها ، مدارس ، کلینیک ها ، مراکز اصلاح و تربیت ، برنامه های کمک به کارمندان و دفاتر خصوصی کار می کنند. برخی دیگر به عنوان مشاور شرکت ها و سازمان های مختلف کار می کنند. بسیاری از روانشناسان هم در تحقیق و هم در عمل فعال هستند.

روانشناسان چه کاری انجام می دهند؟

روان شناسان در طیف وسیعی از موضوعات مربوط به نحوه تفکر ، احساس و رفتار افراد درگیر تحقیق ، تمرین و آموزش هستند. کار آنها می تواند افراد ، گروه ها ، خانواده ها و همچنین سازمان های بزرگتر در دولت و صنعت را درگیر کند. بعضی از روانشناسان تحقیقات خود را بیشتر از حیوانات بر روی حیوانات متمرکز می کنند. در اینجا برخی از انواع موضوعاتی وجود دارد که روانشناسان تحقیق و عمل خود را به سمت آنها متمرکز می کنند:

 • مشکلات بهداشت روان مانند افسردگی ، اضطراب ، ترس و غیره.
 • عوامل تعیین کننده رفتار عصبی ، ژنتیکی ، روانشناختی و اجتماعی ؛
 • عوامل تعیین کننده روانشناختی سلامت و عوامل روانشناختی که به سلامت و مدیریت بیماری کمک می کنند. 
 • نقش عوامل روانشناختی در پیشگیری از بیماری و حفظ سلامت جسمی ؛
 • توانبخشی و سازگاری با ناتوانی و بیماری مزمن ؛
 • آسیب مغزی ، بیماری های دژنراتیو مغز.
 • درک و مدیریت درد
 • رابطه بین عوامل روانشناختی و شرایط جسمی و بیماری (به عنوان مثال دیابت ، بیماری قلبی ، سکته).
 • مدیریت جنبه های روانشناختی بیماری های فانی و مراقبت های پایان زندگی ؛
 • عملکردهای شناختی (به عنوان مثال ، یادگیری ، حافظه ، حل مسئله ، توانایی فکری) ؛
 • توانایی ها و مشکلات رشد و رفتاری در طول عمر ؛
 • رفتار مجرمانه ، پیشگیری از جرم ، و خدمات برای قربانیان و مرتکبان فعالیت جنایی.
 • استرس ، عصبانیت و سایر جنبه های مدیریت سبک زندگی.
 • مشاوره دادگاه در مورد نقش عوامل روانشناختی در امور حقوقی (به عنوان مثال ، حوادث و جراحات ، توانایی والدین ، ​​صلاحیت مدیریت امور شخصی شخص).
 • روانشناسی در محل کار (به عنوان مثال انگیزه ، رهبری ، بهره وری ، بازاریابی ، محل کار سالم ، ارگونومی).
 • روابط و مشکلات زناشویی و خانوادگی ؛
 • رفتارها و نگرش های اجتماعی و فرهنگی
 • رابطه بین فرد و گروههای زیادی که وی عضو آن است (به عنوان مثال کار ، خانواده ، جامعه). و
 • عوامل روانشناختی مربوط به عملکرد در / در کار ، مدرسه ، تفریح ​​و ورزش.

تفاوت روانشناس و روانپزشک چیست؟

در کانادا ، متخصصانی که به طور معمول افرادی را با مشکلات بهداشت روان درمان می کنند روانشناسان و روانپزشکان هستند. یک روانشناس دارای مدرک کارشناسی ارشد و / یا دکترا در روانشناسی است که شامل 6 تا 10 سال مطالعه دانشگاهی در مورد چگونگی تفکر ، احساس و رفتار افراد است. روانشناسانی که دارای مدرک دکترا هستند می توانند از عنوان "دکتر" استفاده کنند. روانشناسانی که تمرین می کنند (و از این رو افرادی که مجوز دارند) به طور معمول دوره تحصیلات تکمیلی دانشگاهی خود را در روانشناسی بالینی ، روانشناسی مشاوره ، روانشناسی اعصاب بالینی یا روانشناسی آموزشی / مدرسه به پایان می رسانند. 

اگرچه روانشناسان به طور كلی مجوز دارند و در حوزه های تخصصی خاص نیستند ، اما لازم است كه حوزه های صلاحیت خود را به نهاد نظارتی اعلام كنند و باید در محدوده صلاحیت خود عمل كنند. مهم است که ، به عنوان مثال ، یک روانشناس که روان عصب شناسی را انجام می دهد (ارزیابی و درمان مشکلات تفکر یا عملکرد مغز که ممکن است بعد از تصادف یا سکته رخ دهد به عنوان مثال) در زمینه روانشناسی اعصاب آموزش دیده باشد.

یک روانشناس که با کودکان کار می کند باید در زمینه روانشناسی کودک و غیره آموزش دیده باشد. به طور معمول ، این روانشناس هنگام تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی این دوره ها را دیده و دوره ها و تجارب آموزشی را برای آماده سازی برای کار در یک منطقه خاص خاص انتخاب کرده است. گاهی اوقات ، روانشناسان پس از فارغ التحصیلی با گذراندن دوره تحصیلات تکمیلی پس از دکترا ، آموزش های تخصصی را دنبال می کنند. 

یک روانشناس عملی برای ارزیابی و تشخیص مشکلات تفکر ، احساس و رفتار و همچنین کمک به افراد برای غلبه بر این مشکلات یا مدیریت آنها آموزش دیده است. یک روانشناس به طور منحصر به فرد آموزش دیده است تا از آزمون های روانشناسی برای کمک به ارزیابی و تشخیص استفاده کند. روانشناسان با استفاده از انواع روش های درمانی یا روان درمانی به افراد کمک می کنند تا مشکلات خود را پشت سر بگذارند یا مدیریت کنند.

روانپزشکان پزشکانی هستند که در زمینه بهداشت روان و اختلالات روانی تخصص می گیرند. روانپزشکان غالباً از  برای کمک به مشتریان خود در مدیریت اختلالات روانی خود استفاده می کنند و برخی از اختلالات وجود دارد که برای آنها بسیار ضروری است (اسکیزوفرنی و برخی افسردگی ها برای مثال). بعضی از روانپزشکان نیز مانند روانشناسان روان درمانی می کنند.

تاثیر روانشناس خوب

روانشناسی چیست و چه تاثیری در زندگی انسان دارد؟


روانشناسی علم مطالعه رفتار و ذهن انسان است. مباحثی مانند زبان بدن، مهارتهای ارتباطی، مهارت اعتماد به نفس، مهارت های ابراز وجود و بسیاری از این موارد جزو چهارچوب اساسی مورد بحث در علم روانشناسی هستند.

روانشناسی چیست

تسط به زبان بدن یا Body language یکی از بهترین راهکارها در روانشناسی است. به این معنی که از حرکات و رفتار فرد می توان فهمید چه در ذهن شخص می گذرد. همچنین تسلط به مهارت های ارتباطی تاثیر بسیار بالایی در کسب و جذب نظرات مثبت نسبت به خود دارد. با دانستن مهارت های ارتباطی بواسطه علم روانشناسی می توانیم در یک موقعیت و جایگاه مناسب قرار بگیریم.

تاثیر روانشناسی در زندگی افراد

همه ما به دنبال داشتن یک زندگی بهتر با ایده آل های خود هستیم. عواملی مانند شادی، خوشبختی و رضایت از زندگی، موفقیت ، سلامت روحی و روانی، ثروت مالی، جایگاه اجتماعی مناسب و مانند اینها از جمله مواردی هستند که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند. علم روانشناسی موثرترین ابزار برای رسیدن به اهداف تعیین شده است. برای مثال در مصاحبه حضوری استخدامی، اگر علم روانشناسی بدانید می توانید در آنجا استخدام شوید حتی اگر علم و تخصص کافی در آن حوزه را نداشته باشید! نحوه برخورد، نحوه نشستن، نحوه لباس پوشیدن، نحوه صحبت کردن، نوع نگاه و ده ها مورد دیگر در جلب نظر دیگران نقش تعیین کننده ای دارند.

روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟


روانشناسی نیز مانند بسیاری از رشته های دانشگاهی دیگر بصورت آکادمیک آموخته می شود. یک روانشناس خوب روانشناسی است که بتواند مباحث تئوری را به عمل و کاربرد تبدیل کند. روانشناس به خوبی می داند که تیپ های شخصیتی بسیاری وجود دارد و باید رفتار متناسب با همان تیپ شخصیتی در هنگام ارتباط بکار گرفته شود. روانشناس با تکیه بر دانش و تجربه خود می تواند با افراد مختلف وارد ارتباط شده و تا حد مورد نیاز آنها را بشناسد. بر اساس همین اطلاعات که از شناخت شخص بدست می آید می توان راهکار مناسب را برای مشاوره ، روانکاوی و بهبود وضعیت مراجعه کننده اتخاد کرد.

توصیه می کنیم مطالعه نمایید: مشاهده کامل ویژگی های روانشناس خوب
روانشناسیدرمان مشکلات روحی و روانی با روانشناسی
روانشناس باید امین و رازدار مراجعه کننده باشد. بیان این موضوع به مراجعه کننده موجب فراهم شدن بستر اعتماد و اطمینان شده و باعث می شود مراجعه کننده اطلاعات کاملی در مورد خود و مشکلی که برای آن پیش آمده به روانشناس ارائه کند. این اطلاعات به همراه بررسی های تخصصی که شاید خود شخص مراجعه کننده نیز از آنها بی اطلاع باشد به روانشناس کمک خواهد کرد که مشکل را پیدا کند. پس از پیدا شدن مشکل نوبت به این مرحله می رسد که شخص باید بپذیرد این مشکل را دارد و باید آنرا درمان کرد. مجددا لازم به ذکر است که روش و الگوی درمان برای همه یکسان نیست و موارد بسیاری در تعیین روش درمان دخیل هستند.

روانشناسی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است
راهکاری که روانشناس به مراجعه کننده می دهد می تواند مسیر زندگی آن شخص را به کلی تحت تاثیر خود قرار دهد. در واقع روانشناس باید خود را در جایگاه مراجعه کننده قرار داده و به این فکر کند که آیا اگر خود من در این موقعیت بودم چه کاری انجام می دادم؟ روانشناس با پاسخ به این سوال است که می تواند راهنمایی مناسبی به شخص ارائه دهد. همچنین این موضوع بسیار مهم است که شخص مراجعه کننده ممکن است در لبه پرتگاه زندگی خود باشد و این حساسیت کار را بشدت بالا می برد. چون کلمه به کلمه سخنان روانشناس در روح و روان مراجعه کننده نفوذ کرده و قاعدتا شخص آنرا ملاک تصمیم گیری های خود خواهد کرد.

ویژگی روانشناس خوب

1. آیا شنونده خوبی هستید؟

بالاتر از همه صفات دیگر ، یک روانشناس باید بتواند نه تنها به آنچه بیمار می گوید ، بلکه به زبان بدن ظریف بیمار نیز توجه کند. اطلاعات شخصی که از طریق درمان آشکار می شوند ، اغلب به آهستگی و با تلاش صورت می گیرند ، بنابراین باید در درک همه اشکال ارتباطات برای تعیین یک دوره درمانی مناسب بسیار دقت شود.

2. آیا می توانید یک راز نگه دارید؟

یک قاعده اساسی دیگر در درمان این است که هیچ چیز گفته شده بین روانشناس و بیمار افشا نمی شود ، مگر اینکه طبق قانون ، همانطور که در قانون اخلاق انجمن روانشناسی آمریکا آمده است. درمانگران هرگز نباید شایعاتی را که در طول یک جلسه آموخته اند به اشتراک بگذارند و یا کار خود را با خود به خانه بیاورند.

3. آیا شما واقعاً به دیگران اهمیت می دهید؟

این سوال ممکن است یک سوال احمقانه به نظر برسد ، اما پرسیدن آن مهم است. همدلی ستون فقرات صنعت روانشناسی است و نمی توان آن را جعل کرد. این مهم است که روانشناسان درد عاطفی بیمار را درک کرده و دلسوزی نشان دهند. کسانی که به راحتی از مشکلات دیگران ناامید می شوند و می خواهند "فقط از پس آن برآیند" دوام زیادی نخواهند داشت.

4. آیا شما به طور طبیعی کنجکاو هستید؟

در حالی که به بیماران گوش می دهید ، روانشناسان همچنین باید فرایند درمان را با سالات خود راهنمایی کنند. این حرفه خوبی برای کسانی است که مشاهده گر زیرکی هستند ، دوست دارند سوالات بعدی را بپرسند و قادر به تجزیه و تحلیل اظهارات مبهم بیماران برای شکار معناهای پنهان هستند.

5- آیا خودتان را خوب می شناسید؟

هیچ تحلیلی در خلأ انجام نمی شود ، بنابراین روانشناسان باید تعصبات طبیعی خود را بر اساس تحصیلات ، سوابق ، موقعیت اجتماعی و اعتقادات مذهبی در نظر بگیرند. آنها باید بدانند که چگونه از زندگی خود عقب نشینی کنند تا اطمینان حاصل کنند که می توانند مشاهدات عینی انجام دهند.

6. آیا راحت هستید که با انواع افراد صحبت کنید؟

بیماران درمانی از زمینه های نژادی ، سیاسی ، اقتصادی اجتماعی ، اخلاقی و فرهنگی متنوعی برخواهند آمد. یک روانشناس خوب مهارت های بین فردی را برای برقراری مکالمه با هر تیپ شخصیتی و جلب اعتماد به بیماران دارد.

7. آیا شما به طور کلی فرد ثابتی هستید؟

هیچ کس انتظار ندارد که روانشناسان کامل باشند. به هر حال ، آنها فقط انسان هستند. اما قبل از اینکه بیماران بتوانند روی کاناپه بنشینند ، روانشناسان باید اطمینان حاصل کنند که "چمدان ذهنی" خودشان ابتدا مورد توجه قرار گرفته است. هد هات نیازی به اعمال ندارد.

8- آیا شما فرد بردباری هستید؟

در طول درمان ، روانشناسان باید عمیق ترین و تاریک ترین افکار و ترس های مشتریان را کشف کنند تا به آنها کمک کند تا با مشکلات خود کنار بیایند. با این کار ، روانشناسان باید از قضاوت در مورد هر آنچه گفته می شود خودداری کنند ، حتی اگر این امر مغایر با اعتقادات شخصی و اخلاقی وی باشد. علاوه بر این ، درمانگران باید با پیشرفت فزاینده و با فشار دادن گاه به گاه و دوره های رگرسیون از طرف مشتری صبور باشند.

9. آیا در حل معماها و معماها مهارت دارید؟

درمانگران خوب اغلب کسانی هستند که می توانند از منطق برای جمع آوری راه حلها ، اغلب از اطلاعات محدود ، استفاده کنند. روانشناسان باید بتوانند از طریق داده های اضافی حفاری کنند تا ریشه های پریشانی بیماران را تشخیص دهند و یک تشخیص دقیق ارائه دهند.

10. آیا شما خلاق و انعطاف پذیر هستید؟

روانشناسی به مهارتهای تحلیلی نیاز دارد ، اما در عین حال یک هنر و دانش در حال تکامل است. کارآمدترین درمانگران باید دارای ذهن کافی باشند تا فرضیاتی که قبلاً درباره رفتار انسان گفته شده را به چالش بکشند و با تغییر جامعه نظریه های جدید را در نظر بگیرند. ذهن انسان بسیار پیچیده و همیشه در حال تغییر است و روانشناسان باید به همان اندازه با یافته های جدید در این زمینه سازگار باشند.